Plastové kompostéry na bioodpad

Plastové kompostéry

Chcete se zbavit bioodpadu ze své zahrady nebo kuchyně lepším způsobem, než prostým vyhozením zbytků do běžného odpadkového koše? Vyberte si některý z kompostérů a máte vystaráno. 

Kompostéry z kvalitního PE jsou odolné (i vůči mrazu) a velmi trvanlivé. Běžný kompost může být nevzhledný a často zapáchá, což u kompostéru nehrozí. Systém odvětrávání zabraňuje procesu hniloby uvnitř kompostéru. Díky bočním dvířkám ve spodní části lze snadno vyjmout hotový humus bohatý na živiny (především hořčík, draslík, dusík, vápník a další). Ten lze následně využít k přihnojování keřů, stromů, záhonů nebo květináčů. Ideální konzistence je 1:1 se zahradní zeminou.

Kompostéry využijete u rodinných domů, na chalupě i na zahrádkách. Jejich objem je několik stovek litrů bioodpadu. 

Do kompostéru patří: posekaná tráva a natě z rostlin, slupky z ovoce a zeleniny, drobné větvičky a listí ze stromů, sedliny z kávy a čajové sáčky, zbytky pečiva, rozdrcené vaječné skořápky, potrhaný či znečištěný papír.

Do kompostéru nepatří: mléčné výrobky, zbytky masa, ryb a jídlo živočišného původu, výkaly masožravých domácích mazlíčků, chemicky upravené zbytky z kuchyně i zahrad, piliny z dřevotřísky, plasty, sklo a textil.

Jak velký kompostér zvolit? Vhodné je počítat s cca 100 l objemu kompostéru pro každých 100 m2 zahrady. Kompostér umístěte do polostínu, tím urychlíte vznik humusu.

od do