POZOR! Během státního svátku v úterý 28.9.2021 máme zavřeno. Děkujeme za pochopení.

Plastové kompostéry na bioodpad

Plastové kompostéry

Chcete se zbavit bioodpadu ze své zahrady nebo kuchyně lepším způsobem, než prostým vyhozením zbytků do běžného odpadkového koše? Vyberte si některý z kompostérů a máte vystaráno. 

Kompostéry z kvalitního PE jsou odolné (i vůči mrazu) a velmi trvanlivé. Běžný kompost může být nevzhledný a často zapáchá, což u kompostéru nehrozí. Systém odvětrávání zabraňuje procesu hniloby uvnitř kompostéru. Díky bočním dvířkám ve spodní části lze snadno vyjmout hotový humus bohatý na živiny (především hořčík, draslík, dusík, vápník a další). Ten lze následně využít k přihnojování keřů, stromů, záhonů nebo květináčů. Ideální konzistence je 1:1 se zahradní zeminou.

Kompostéry využijete u rodinných domů, na chalupě i na zahrádkách. Jejich objem je několik stovek litrů bioodpadu. 

Do kompostéru patří: posekaná tráva a natě z rostlin, slupky z ovoce a zeleniny, drobné větvičky a listí ze stromů, sedliny z kávy a čajové sáčky, zbytky pečiva, rozdrcené vaječné skořápky, potrhaný či znečištěný papír.

Do kompostéru nepatří: mléčné výrobky, zbytky masa, ryb a jídlo živočišného původu, výkaly masožravých domácích mazlíčků, chemicky upravené zbytky z kuchyně i zahrad, piliny z dřevotřísky, plasty, sklo a textil.

Jak velký kompostér zvolit? Vhodné je počítat s cca 100 l objemu kompostéru pro každých 100 m2 zahrady. Kompostér umístěte do polostínu, tím urychlíte vznik humusu.

od do