POZOR. Ve středu 1. a 8. května 2024 bude prodejna zavřená. Děkujeme za pochopení.

Slovník pojmů

Ve slovníku pojmů se vám pokusíme vysvětlit zkratky používané v našem e-shopu a další slova typická pro obor obalové materiály apod.

 

HDPE - zkratka používaná pro vysokohustotní polyetylen, v ČR také známý jako mikroten. Hustota materiálu je v rozmezí 0,93 až 0,97 g/cm3, teplotně odolný je v rozmězí -50°C až 110°C. Chemicky odolný, bez zápachu, vhodný pro přímý styk s potravinami, netoxický, recyklovatelný. Nepropouští vodu, vlivem UV záření postupně degradují. Tento materiál je hojně využíván k výrobě šustivých sáčků a tašek, ale i mnohých dalších výrobků. Výrobky jsou označovány recyklačním symbolem 2.   

LDPE - zkratka používaná pro nízkohustotní polyethylen, popř. polyethylen s nízkou hustotou. Tento materiál je bez zápachu, netoxický. Jeho hustota je 0,918 g/cm3. Dlohodobě snese teploty do 80°C, krátkodobě až 95°C. Folie vyrobené z LDPE jsou většinou průhledné a narozdíl od HDPE na dotek měkké. Slouží k výrobě folií, igelitových tašek, plastových obalů, přepravek atd. Výrobky jsou označovány recyklačním symbolem 4.

PES - zkratka používaná pro polyesterová vlákna. Z polyesterových vláken se, mimo jiné, vyrábí vázací pásky. Ty vynikají svou vysokou pevností, elastické paměti, která zabraňuje poškrábání či promáčknutí výrobku, nemají ostré hrany. Navíc jsou odolné vůči UV záření a jsou recyklovatelné. Polyester lze aplikovat až při teplotě 130°C bez ztráty účinnosti. 

PP - zkratka používaná pro polypropylen. Polypropylen se používá k výrobě provázků, lepících pásek, některých plastových přepravek a dalších. Často se využívá jako alternativa k PVC. Při nízkých teplotách křehne, kolem 140-150°C měkne, kolem 160-170°C se taví. Je odolný vůči olejům, organickým rozpouštědlům a alkoholům, dobře se rozpouští v xylenech či tetrahydronaftalenu. Vyniká velmi dobrou chemickou a mechanickou odolností.

PVC - zkratka používaná pro polyvinylchlorid. Jedná se o třetí nejvíce používaný plast na světě. Není rozpustný ve vodě, olejích ani v koncentrovaných anorganických kyselinách a zásadách. Neměkčené PVC se používá na "tvrdé" výrobky, např. přepravky. Měkčené PVC pak pro polotuhé až elastické - fólie, lepící pásky, ochranné rukavice aj.