- POZOR! Z důvodu vládního nařízení od 22.10. až do odvolání osobní odběr zboží pouze po předchozí objednávce. Zasílání zboží funguje bez omezení. Děkujeme za pochopení. 

Slovník pojmů

Ve slovníku pojmů se vám pokusíme vysvětlit zkratky používané v našem e-shopu a další slova typická pro obor obalové materiály apod.

 

HDPE - zkratka používaná pro vysokohustotní polyetylen, v ČR také známý jako mikroten. Hustota materiálu je v rozmezí 0,93 až 0,97 g/cm3, teplotně odolný je v rozmězí -50°C až 110°C. Chemicky odolný, bez zápachu, vhodný pro přímý styk s potravinami, netoxický, recyklovatelný. Nepropouští vodu, vlivem UV záření postupně degradují. Tento materiál je hojně využíván k výrobě šustivých sáčků a tašek, ale i mnohých dalších výrobků. Výrobky jsou označovány recyklačním symbolem 2.   

LDPE - zkratka používaná pro nízkohustotní polyethylen, popř. polyethylen s nízkou hustotou. Tento materiál je bez zápachu, netoxický. Jeho hustota je 0,918 g/cm3. Dlohodobě snese teploty do 80°C, krátkodobě až 95°C. Folie vyrobené z LDPE jsou většinou průhledné a narozdíl od HDPE na dotek měkké. Slouží k výrobě folií, igelitových tašek, plastových obalů, přepravek atd. Výrobky jsou označovány recyklačním symbolem 4.

PES - zkratka používaná pro polyesterová vlákna. Z polyesterových vláken se, mimo jiné, vyrábí vázací pásky. Ty vynikají svou vysokou pevností, elastické paměti, která zabraňuje poškrábání či promáčknutí výrobku, nemají ostré hrany. Navíc jsou odolné vůči UV záření a jsou recyklovatelné. Polyester lze aplikovat až při teplotě 130°C bez ztráty účinnosti. 

PP - zkratka používaná pro polypropylen. Polypropylen se používá k výrobě provázků, lepících pásek, některých plastových přepravek a dalších. Často se využívá jako alternativa k PVC. Při nízkých teplotách křehne, kolem 140-150°C měkne, kolem 160-170°C se taví. Je odolný vůči olejům, organickým rozpouštědlům a alkoholům, dobře se rozpouští v xylenech či tetrahydronaftalenu. Vyniká velmi dobrou chemickou a mechanickou odolností.

PVC - zkratka používaná pro polyvinylchlorid. Jedná se o třetí nejvíce používaný plast na světě. Není rozpustný ve vodě, olejích ani v koncentrovaných anorganických kyselinách a zásadách. Neměkčené PVC se používá na "tvrdé" výrobky, např. přepravky. Měkčené PVC pak pro polotuhé až elastické - fólie, lepící pásky, ochranné rukavice aj.