Aby Vaše zboží k zákazníkovi cestovalo jako v bavlnce - 2. díl

Aby Vaše zboží k zákazníkovi cestovalo jako v bavlnce - 2. díl

 

Výplně z umělých hmot


Umělé materiály zažily i v oblasti logistiky zboží velký rozmach. Asi nejznámějším z nich, který chrání přepravované zboží proti poškození, je polystyren. Ať už ve formě na míru lisovaných ochranných krytů, do kterých ukládané zboží přesně zapadá, tak i ve formě sypkých výplní, které mají univerzální využití.

Granule z polystyrenové pěny si zachovávají svůj tvar i přes vibrace nebo nárazy a jsou tedy vhodné pro balení křehkých předmětů, skla, keramiky, elektroniky, nebo balení hudebních nástrojů a dalších předmětů náchylných k poškození. Jedná se o velice spolehlivou formu fixace. Polystyren je navíc velmi lehký materiál, u granulátu je přibližně 99,6% složení vzduch a tak fixační výplň příliš nezatíží přepravovaný náklad. Je navíc odolný proti vlhku a manipulace s ním je bezprašná a suchá.
 

Fixační tělíska v krabici


Z polystyrenu se vyrábí také speciální ochranný obal na lahve vína, který je vhodný pro všechny běžné typy vinných lahví. Kromě ochranné funkce slouží polystyrenový obal také jako tepelná izolace, která udrží víno déle vychlazené a chrání i proti jeho přehřátí. Výhodou také je, že tento obal je možné použít opakovaně a uzavřený obal lze v krabicích či na paletách stohovat.

Pro přepravu lahví s vysoce cenným, či třeba i nebezpečným obsahem, jejichž únikem by mohlo dojít k velkým škodám, jsou vhodné speciální nafukovací obaly. Takzvaný Air Cover je nafukovací obal odolný vůči průrazu, vyrobený z vícevrstvé folie. Ta po nafouknutí vytvoří maximální ochranu pro uloženou lahev. Díky tomu, že má Air Cover oddělené vzduchové komory, nedojde k vyfouknutí obalu ani v případě, že se jedna komora propíchne. Výrobek zůstane stále chráněn ostatními nafouknutými komorami. Air Cover navíc zabírá menší prostor, než třeba polystyren nebo fixační tělíska a další materiály. Během skladování je navíc vyfouknutý a nezabírá tak příliš místa. Také samotné nafouknutí tohoto obalu je velmi jednoduché a rychlé. Nafouknout jej lze běžným kompresorem či pumpičkou. Na trhu jsou jak varianty pro jednu lahev, tak i pro větší množství (2, 3 lahve...)
 

Obal Air Cover


Velmi oblíbené jsou vzduchové polštářky také pro výplň přepravovaných krabic. Asi nejvíc známé jsou ve formě bublinkové fólie. Také jste jako děti tak rádi praskali ty malé vzduchové výplně?

Využívají se však i větší polštářky, takzvané Cell-O, které jsou vyrobeny z polyetylenu naplněného vzduchem. Jejich výhodou je lehkost – nárazy tlumí pouhý vzduch obalený tenkou vrstvou folie, čímž dochází i ke snižování nákladů na přepravu zboží. Vzduchové polštářky se vyrábí a dodávají v různých velikostech. Samozřejmostí je voděodolnost, opakované použití a například oproti skartovanému papíru či jemnému polystyrenu i bezprašnost materiálu.
 

Instantní specialita na závěr…


A opravdová specialita v oblasti výplňových materiálů na závěr. Je jí sáček s nepříliš dobře zapamatovatelným názvem Instapack Quick RT. O co jde? Sáček je naplněn speciálními látkami, které po aktivaci utvoří pěnovou hmotu. Ještě než vložíte sáček do přepravního obalu, zmáčknutím sáčku v označeném místě a následném střídavém stisknutí dvou označených bodů několikrát po sobě vyvoláte chemickou reakci.  V sáčku se tak začne vytvářet pěna, která je několik sekund tvarovatelná.  V tu chvíli sáček vložíte do krabice a na něj uložíte zboží, které bude pěna při přepravě střežit jako oko v hlavě. Po zatuhnutí je pěna velmi odolným a spolehlivým obalem pro přepravu zásilky.Předchozí díl o papírových výplních.