POZOR! Během státního svátku ve čtvrtek 28. 9. 2023 máme zavřeno. Děkujeme za pochopení.

Co všechno ovlivňuje kvalitu vlnité lepenky?

Když čtete tento blog, tak předpokládám patříte do druhé skupiny, která ví, že se správnou optimalizací balení dají ušetřit velké peníze na materiálu, času i zaměstnancích. Tato chytřejší skupina zároveň ví, že i když obal vypadá na první pohled stejně – třeba dvě lepenkové krabice – mohou mít velmi odlišné složení, vlastnosti a tím pádem i použití a cenu.

Asi nejdůležitějším kritériem je počet vrstev. Čím více vrstev lepenka má, tím je pevnější, silnější, odolnější proti poškození či protržení a unese na sobě větší váhu. To se hodí, když na sebe potřebujete skládat plné krabice zboží. Nechcete, aby se vám ta spodní pod váhou pokrčila nebo přímo rozpadla. Samozřejmě asi tušíte, že čím více vrstev lepenka má, tím je dražší. Pokud však vyžadujete lepší ochranu zboží nebo právě lepší možnost stohování krabic na sebe, rozhodně se vám vyplatí do pevnější vícevrstvé lepenky investovat.

Nejzákladnějšími typy jsou třívrstvé a pětivrstvé lepenky. U nás seženete i krabice a kartony z lepenky sedmivrstvé.

Dívali jste se někdy na strukturu takové lepenkové krabice? Asi si vzpomenete, že mezi vodorovnými vrstvami papíru jsou další vrstvy, které svým tvarem připomínají vlnky. Tyto mezivrstvy jsou zodpovědné za pevnost a zároveň pružnost materiálu. Pomáhají držet tvar, ale umožňují pohyb a jsou stlačitelné.

Proč vám to říkáme? Protože ani tyto vlnky nejsou vždy jedny a ty stejné. Liší se "výškou" a roztečí vlny a je jich několik druhů, které se označují písmeny.

Pokud máte například pětivrstvu lepenku, tak ta se skládá ze tří rovných vrstev a dvou vnitřních vrstev s vlnkami. Každá z vrstev může (a často je) dokonce být z různě kvalitního materiálu. Co o kvalitě rozhoduje? Zpravidla platí, že vyšší obsah buničiny a nižší obsah recyklátu znamená kvalitnější materiál.