POZOR! Během státních svátků ve čtvrtek 1. a 8. 5. je prodejna zavřená.
800 377 773 / [email protected]
Publikováno: 29. 11. 2021
Dnes si představíme tak trochu jiné balení vánočních dárků. Furoshiki, tedy balení do ozdobných látek, je ve světě čím dál populárnější.
Existují dva druhy lidí. Jedni si balení dárků užívají a každou zimu zkouší nějaké novinky. Pro druhé je balení dárků spíše noční můrou. Z části proto, že ať se snaží sebevíc, jejich dárky vypadají, jakoby je balil někdo s chronickým třesem.
Technika Furoshiki potěší oba tábory. Pro jedny to bude další hezká novinka, kterou si vyzkouší a potěší blízké. Druhé nadchne svou jednoduchostí. Krásné balíčky zvládne vytvořit každý.
Za původem techniky musíme, jak už název napovídá, do Japonska. V počátku však vůbec nešlo o balení dárků. Balení do látky mělo původně mnohem jednodušší a praktičtější účel.
V 17. století si lidé začali balit do šátků čisté oblečení do veřejných lázní. Časem si začali všímat, že balení v látce je nejen jednoduché a praktické, ale také velmi dobře vypadá. Postupně se začaly látky využívat pro balení dalších a dalších věcí až se začalo využívat i na balení dárků.
Na to se dnes využívá i prémiových látek s krásnými motivy.
Jenom vybranou látku. To je právě krása této techniky. A jakou vybrat?
Lépe se vám bude pracovat s pevnější látkou. Balit jde sice i do pružné, ale práce s ní je složitější. Hůře se dělají uzly a hůře si pohlídáte, abyste na obou stranách měli při vázání stejně dlouhý kousek látky. Nejvhodnější je tradiční bavlna nebo třeba luxusní hedvábí. Z levnějších látek dobře splní podmínky i polyesterová látka.
Látka pro tento typ balení by měla mít rozměry čtverce a počítejte s tím, že si musíte nechat nějakou rezervu pro překlady látky. Doporučujeme řídit se pravidlem, že délka jedné strany šátku měla být asi 2x delší než rozměr dárku.
Způsob balení se u různých dárků bude lišit. Vždy však platí, že dárek musíte umístit doprostřed šátku. Knihy a další čtvercové/kvádrové dárky umisťujte tak, že cípy šátku leží proti rovným stranám knihy a naopak rohy knihy proti rovným stranám šátku.
Cípy šátku, které nevyužijete do uzlu schovejte pod uzlem nebo pod baleným dárkem.
Použít můžete buď klasický uzlík nebo se pustit do experimentů s více uzly nebo zajímavějšími uzly. Jen počítejte s tím, že pak možná budete potřebovat větší rezervu v délce šátku.
Tak co, budete letos balit klasicky do papíru nebo zkusíte tento japonský tip?
autor:
Jiří Novák
marketingový specialista