POZOR! V pátek a v sobotu 23. - 24. 6. 2023 je mimořádně zavřeno. Děkujeme za pochopení.

Historie papírových krabic - 1. díl

Setkáváme se s nimi téměř každodenně, nosíme v nich cigarety i sirky, uchováváme v nich cereálie, mléko, rýži nebo třeba čaj a cukr. O čem je řeč? Přece o papírových krabicích, bez nichž si dokonale zorganizovaný život už téměř nedokážeme představit.
 
Usnadňují nám manipulaci se zbožím, pomáhají v přepravě a balení, kde chrání zabalený obsah. Papírové krabice mohou nabývat různých tvarů a velikostí, barev i potisků, jedno mají ale společné. Materiálem je různě tvrdý papír.

V obchodě a průmyslu si papírová krabice vydobyla poměrně pevné postavení. Jaká ale byla její cesta na vrchol a kde se zrodil prvotní impulz k výrobě papírové krabice?
 
Ta úplně první krabice použitá pro komerční účely byla vyrobena v Anglii v roce 1817. První lepenková krabice vznikla zhruba ve stejné době v Německu.
 
Robert Gair, původem Skot, vynalezl ke konci devatenáctého století před-připravenou krabici vyrobenou z kartonu, která byla plochá s vyznačenými liniemi podle kterých se ohýbala do výsledného tvaru. Tento zdánlivě jednoduchý vynález znamenal průlom především v přepravě krabic na místo určení. A stejně jako v případě balicího papíru bratrů Hallových, i tady se jednalo o nehodu. Gair pracoval v Brooklynu jako tiskař a výrobce papírových sáčků. Jednoho dne, když zrovna tisknul sáčky, spadlo na jeho pracovní stůl z police kovové pravítko a rozřízlo vytisknutý papír. Tímto způsobem Gair došel k závěru, že oříznutím a vytvořením ohybů na papíru lze vyrobit rozloženou krabici, kterou může zákazník jednoduše sestavit.
 
Seskládaný papír dobyl trh ve dvacátém století, kdy se začalo experimentovat s tvrdšími materiály. Na vlně pokroku se svezlo mnoho firem produkujících cereálie, které své produkty začaly ihned balit do nově vznikajících krabic. První firma, která je začala ve velkém vyrábět byla společnost Kellogg.


Přejít na 2. díl Historie papírových krabic