POZOR! Během státních svátků ve čtvrtek 1. a 8. 5. je prodejna zavřená.
800 377 773 / [email protected]
Publikováno: 3. 7. 2021
Některé materiály vidíme kolem sebe každý den. Třeba bublinkovou fólii. A jistě nás čas od času napadne, jak se i zcela běžné věci vyrábí. U bublinkové fólie si to tedy nyní řekneme.
Bublinková fólie je jeden z nejpoužívanějších obalových materiálů. Je lehká, ohebná, odolává vlhkosti a díky bublinkám nabízí vyšší ochranu než jen běžná strečová fólie. Od roku 1960, kdy spatřila světlo světa doslova ovládla trh s balením a logistikou zboží.
Těžko říct, zda za její popularitou nestojí kromě skvělých ochranných vlastností i možnost bublinky praskat, protože kdo praskání fólie jako dítě nemiloval? My ano.
A jak se tedy tento balící fenomén vyrábí? Jak vznikají ty zábavné a užitečné bublinky?
Začíná to celé trochu nudně. Plastovým granulátem. Respektive několika různými granuláty, které jsou pak v extrudérech smíchány dohromady a za vysoké teploty se roztaví a spojí dohromady.
Vyfukovací hlavy je pak vyfouknou na tvarovací válce. Zatím je fólie bez hladká a bez bublinek. Ty vznikají až v další fázi. Kdo si myslel, že bublinky vznikají foukáním vzduchu, tak je to přesně naopak. Bublinky jsou vytvářeny pomocí podtlaku. Na vrstvu s bublinkami se nyní musí nanést druhá hladká vrstva, která vzduch v nich uzavře.
Fólie se nechá vychladnout na normální teplotu a tím je proces hotový. V této fázi také přichází finální úpravy. Fólie se napíná, ořezává na požadovaný tvar a navíjí na role a dutinky. Některé se ještě laminují.
Celý proces je vlastně velmi rychlý a jednoduchý. Člověk by až mohl být zklamaný, že takto geniální obal, se kterým je i mnoho zábavy, nemá nějaký delší a složitější proces výroby. Pak by ale byla fólie dražší a třeba bychom ji dnes ani neznali.
autor:
Jiří Novák
marketingový specialista
Bublinková fólie 50 cm, role 20 m | Bublinková fólie - průměr bubliny 1,5 cm, role 100cm*100m | Bublinková fólie - velké bubliny, průměr 3 cm, role 100cm*50m |
![]() |
![]() |
![]() |