POZOR! Během státních svátků ve čtvrtek 1. a 8. 5. je prodejna zavřená. 

Kategorie
Kategorie

Jak tisknout razítkem, aby se inkoust nerozpil ani nerozmazal

Publikováno: 14. 10. 2021

Chcete potisknout jen pár obalů v limitované edici nebo dát logo na dárek pro obchodní partnery? Pak je asi nejlevnější vyrobit si razítko a tisknout svépomocí. A připojujeme i několik tipů.

Průmyslový potisk obalových materiálů je už běžnou záležitostí a kvalita tisku má špičkovou úroveň. A že o tom něco víme. Ale pro nízké objemy se profi řešení od třetí strany finančně příliš nevyplatí. Pro potisk jen několika jednotek nebo desítek obalů je lepší sáhnout po klasickém razítku (nebo si ho nechat vyrobit) a inkoustu.

Navíc takový ruční tisk bude například na dárku pro obchodního partnera vypadat autenticky a podtrhne výjimečnost a hodnotu vztahu, kterou dárkem vyjadřujete.

Ještě než se pustíte do potisku, zamyslete se nad tím, zda jste zvolili správný typ obalu. Vhodnost materiálu k potisku ovlivňují hlavně tři faktory.

  • Inkoust lépe drží na matném povrchu. Na světlém má tendenci pomalu zasychat a občas se stihne před zaschnutím ještě i rozmazat nebo trochu roztéci. Drobnější nápis nebo malé detaily na lesklý papír neotisknete v dostatečné ostrosti.
  • Úplně dobře nefungují ani příliš tenké materiály. Například papírové sáčky nebo listy papíru zase inkoust snadno rozpije a prosákne skrz.
  • Třetím důležitým faktorem je savost. Do málo savého povrchu se inkoust špatně vsaje a rozmaže se. Příliš savý materiál do sebe inkoust hned natáhne a tím ho rozpije. Nikdy v něm nevykreslíte menší detaily.

Dobře se pro tisk hodí klasický karton nebo silnější papír. Pozor na papíry s tvrdším lesklým povrchem. Ty nebudou splňovat podmínku správné matnosti ani savosti. Kvůli naopak velmi vysoké savosti pozor na materiály, které jsou už na omak na povrchu jakoby „chlupaté“. Pravděpodobně mají i velkou savost a inkoust hned rozpijí.

Máte správný materiál, akorát silný, savý, matný. Vyhráno ale ještě nemáte. Správný výsledek záleží i na samotném tisku. Opět vám dáme tři rady.

  • Tisk si nejdříve vyzkoušejte nanečisto. Kupte si pár extra kousků stejného materiálu, jako je ten, který chcete potisknout a zkuste si pár cvičných tisků. Poznáte jakou silou na razítko tlačit a jak dlouho a vůbec jak inkoust s materiálem reaguje.
  • Pozor na podložku. Tiskněte na pevném a rovném povrchu bez ohybů, hran a výstupků. Každá nerovnost se projeví na výsledku.
  • Nejlépe většinou funguje, když na razítko netlačíte úplně naplno a když je přítlak spíše kratší.

Ale k třetímu bodu… je to samozřejmě individuální. Čím savější je povrch materiálu, tím aplikujte kratší a méně důrazný tlak. Když jste naopak vybrali méně savý materiál, můžete volit přítlak o něco delší, aby se na něj dostalo více inkoustu. Ale zase pozor na rozmazání.

autor:
Jiří Novák

marketingový specialista


Související zboží