- POZOR! Z důvodu vládního nařízení od 22.10. do 3.11. osobní odběr zboží pouze po předchozí objednávce. Zasílání zboží funguje bez omezení. 28.10. zcela zavřeno. Děkujeme za pochopení. 

Jak vybrat správnou skartovačku?

Jak vybrat správnou skartovačku?

Říkají vám, že jste paranoidní? Obavy o vaše citlivé údaje jsou zcela v pořádku. Není důvod, aby si kdokoli, kdo se vám z nějakého důvodu podívá do popelnice, mohl přečíst váš výpis z účtu nebo fakturu za telefon. Skartovače tak mají využití nejen v kancelářích, ale i v domácnostech.

Na domácí skartovačky většinou nejsou nutné ty nejvyšší nároky. Výpisy z účtu málokdo potřebuje, narozdíl od firemních dokumentů, rozřezat na co nejmenší kousky. Pro domácí použití většinou stačí skartovačky s podélným řezem, které papír rozřežou na jednotlivé proužky. Do firem, kde se pracuje s citlivými dokumenty je lepší skartovačka s křížovým řezem, která list řeže v obou osách. A pokud pracujete někde, kde se vám do ruky dostanou tajné materiály, nezapomeňte, že jejich skartování podléhá pravidlům. A to jak vnitrofiremním, tak i oficiálním.

Stupně utajení jsou určeny mimo jiné i vyhláškami NBÚ:

1. bez názvu - proužky větší 7 mm

2. V (Vyhrazené) - proužky mají maximálně 6 mm

3. D (Důvěrné) - proužky mají maximálně 2 mm a částice 4 mm x 80 mm

4. T (Tajné) - částice mají maximálně 2 mm x 15 mm

5. PT (Přísně tajné) - částice mají 0,8 mm x 13 mm

Dalším rozdílem je počet dokumentů, který skartovačka naráz zpracuje. U většiny strojů nemusíte stroji podávat list za listem a čekat, až z informací udělá papírovou drť. Listy můžete podávat ve větším množství. Vždy ale záleží na vašem skartovači. Každý stroj má svůj maximální přísun dokumentů a ten je vhodné dodržovat. Lepším skartovačem bez problému projdou i kovové sponky a drátky ze sešívačky. Stejně jako kreditní karty či CD a DVD disky.

Také se zamyslete, jakým způsobem chcete vyhazovat vzniklý odpad. Vysunovací koše mohou být jednodušší, avšak odpad padající již do pytle, který po naplnění stačí svázat a vyhodit, může být pro někoho pohodlnější. Tak jako tak nám při stavu naplnění pomáhají světelné kontrolky, které sami upozorní na plný zásobník a předcházejí tak možnému poškození.

Dále záleží na výkonu motoru. Ty slabší dokáží skartovat na plný výkon pouze několik minut a pak musí mít přestávku. Výkonným strojům nedělá problém pracovat i několik hodin - uvádí se dokonce 24 hodinový provoz. To je možné i díky vhodnému chlazení motoru. A v případě nevyužívání nemusíte mít strach o svůj účet za elektřinu. Skartovače mají v režimu stand-by nulovou spotřebu, ale stále jsou připravené ihned zničit dokument určený pouze pro vaše oči.