POZOR! Během státních svátků ve čtvrtek 1. a 8. 5. je prodejna zavřená.
800 377 773 / [email protected]
Publikováno: 9. 3. 2021
Sponkovačky všichni znají hlavně z kanceláře. Hodí se ale i pro čalounění, tapetování, připínání papíru, kartonu či fólie.
Dělí se dle způsobu napájení na tři základní typy
My se dnes budeme věnovat parametrům základních ručních sponkovaček.
Ruční sponkovačky se hodí spíše na kancelářské a menší dílenské práce. Sílu k práci jim dodáváte vy svým stiskem a je to ten nejzákladnější a technicky nejjednodušší typ. To ale neznamená, že správný výběr není důležitý.
Jako první by vás měla zajímat stavba a materiál samotné sponkovačky. Doporučujeme stroje s kovovým tělem, které jsou odolnější než plastové. Kovové modely mají delší životnost a také u nich nehrozí poškození dílů při opakovaném stlačování. Pro občasné používání jsou ale dostatečné i ty plastové.
Z funkcí by vás určitě měla zajímat možnost nastavit sílu úderu. Pokud budete spojovat různé materiály. Jednou fólii, jednou papír, jednou karton, na každý je potřeba trochu jiná síla.
U sponkovaček s pouze jednou silou úderu hrozí, že na některý materiál bude jejich síla slabá a na jiný zase příliš silná. Pak hrozí ohnutí nebo až protržení spojovaného materiálu.
Základní modely dovolují zpravidla nastavené dvě různé síly úderu, ale dražší kousky mají i více stupňů, případně si sílu můžete libovolně měnit sami.
Práci s různými materiály usnadní i možnost práce s různými velikostmi spon a hřebíčků. I zde totiž platí, že na různou práci a různé materiály je vhodnější buď větší nebo menší sponka.
Sponkovačka by vám měla dobře padnou do ruky. Při práci se budete potit a když se vám bude sponkovačka v ruce smýkat, nebude se vám pracovat moc dobře. Pohlídejte si také, jak dobře máte v prstech páčku či spoušť. Čím horší ergonomie, tím méně přesná a méně pohodlná bude práce.
Sponky jsou velmi různé. Od několika milimetrů až po centimetry.
Zde platí, že pro měkké materiály jsou lepší delší sponky a pro tvrdé materiály zase ty kratší. Lepší sponkovačky podporují práci s různými velikostmi sponek. Jiné kromě sponek zvládají i hřebíčky a jsou tak ještě univerzálnější
Hodí se i různé diody a indikátory, které kontrolují, zda máte v zásobníku ještě nějaké sponky a ideálně, kolik jich tam máte.
autor:
Jiří Novák
marketingový specialista