Během Velikonoc máme zavřeno od pátku 7. 4. do pondělí 10. 4. 2023. Otevřeno bude opět od úterý 11. dubna.

Knoflíky, kam se podíváš

Zeptejte se svojí babičky nebo maminky, určitě má na dně nějakého šuplíku krabičku, nebo spíš krabici, plnou nejrůznějších knoflíků. Za celý život se takových knoflíků najde velké množství a jejich různorodost přímo vybízí k nějaké kreativní činnosti!

 

Obraz z knoflíků

Když otevřete onu magickou krabici s babiččinými poklady, uvidíte velké množství barev, tvarů i velikostí jednotlivých knoflíků. A díky této rozličnosti si můžete vymyslet jakékoliv téma obrazu. Na silnější, barevnou čtvrtku si udělejte nákres, jak by měl výsledek vypadat. Bude to kouzelný hrad, velký motýl s barevnými křídly nebo snad černobílá ovečka?

Do návrhu klidně umístěte ty největší a nejvýraznější knoflíky, ať se máte čeho držet. A poté už jen lepte na podložku jeden knoflík za druhým, vždy malým množstvím lepidla z tavné pistole. Dodržujte stanovené obrysy, a pokud se vám nějaký prostor bude špatně vyplňovat, klidně si vemte na pomoc drobné korálky, které konečnému obrazu dodají další rozměr.

Pracnější variantou obrazu je ta, kdy je každý jednotlivý knoflík přišíván na látkovou podložku. V takovém případě si ještě můžete vyhrát s barevností použitých nití.

Aby byl obraz jak se patří oceněn, nezapomeňte na honosný rám. Ten dodá vašemu knoflíkovému výtvoru na důležitosti, kterou si zaslouží. Jak starý asi může být ten nejstarší knoflík ze sbírky?

 

Květiny, které neuvadnou

Knoflíky mohou být docela obyčejné, stejně jako to mohou být malá mistrovská díla, plná barev a zajímavých odlesků. A pokud spojíte oba typy v jeden, posadíte větší knoflík na menší a na ně ten úplně nejmenší, připomíná takové seskupení květ. Tyto květy ale nemusíte zalévat, a ačkoliv se může stát, že některou včelku jimi naprosto ohromíte, pylu se z nich nedočká. Knoflíky spojte provlečením drátku jejich dírkami a nechte ho dostatečně dlouhý, aby sloužil i jako stonek. Teď už jen najít správnou vázičku.