- POZOR! Dle nařízení vlády je na prodejně možný pouze výdej předem objednaného zboží. Děkujeme za pochopení.

Ochranné normy pracovních rukavic

Ochranné normy pracovních rukavic

Ochranné oděvy poznáme už od oka. Jsou takové bytelnější, silnější, tvrdší a celkově poctivěji sešité. Kromě toho ale existují i normy a označení, které nám přesně řeknou, co která ochranná pomůcka vydrží.

Třeba takové pracovní rukavice. Na omak poznáme, že jsou ušité ze silnějšího materiálu nebo že mají na dlani ještě další vyztuženou vrstvu, ale jak přesně nás takový materiál nebo vrstva zvládne ochránit?

Pro pracovní rukavice existují dvě základní a několik specifických norem. Ta úplně základní má označení EN 420 a upravuje hlavně design, střih a konstrukci, aby byla zajištěna základní funkčnost a aby se daly rukavice vůbec nosit.

Zcela základní ochrannou normou je pak EN 388. Ta se zabývá fyzickým a mechanickým poškozením, které může způsobit oděr, pořezání, propíchnutí a protržení. Tato norma je alfa a omega pro každou pracovní rukavici a při nákupu byste jí určitě měli věnovat pozornost.

Stupeň ochrany 1 2 3 4 5
Počet brusných cyklů <100 100 - 499 500 - 1999 2000 - 7999 8000+ -
Index řezu <1,2 1,2 2,5 5 10 20
Síla trhání <10N 10N 25N 50N 75N -
Síla pro propíchnutí <20N 20N 60N 100N 150N -
  • Počet brusných cyklů - počet cyklů potřebných k poškození rukavice
  • Index řezu - počet cyklů potřebných k proříznutí rukavice
  • Síla trhání - síla potřebná k roztržení rukavice (v Newtonech)
  • Síla pro propíchnutí - síla potřebná k roztržení rukavice (v Newtonech)

Pokud pořizujete rukavice na zahradu, na stavbu, práci v dílně nebo jinou běžnou manuální práci, bude vás zajímat právě norma EN 388. U rukavice pak sledujte, zda má uvedený stupeň ochrany. Čím vyšší číslo, tím více vás ochrání a tím nebezpečnější práci v rukavici můžete vykonávat.

Většinou se u rukavic setkáte s informací, že plní normu číslo x. Snad všechny rukavice na trhu plní normu 420, tou byste se rozhodně neměli nijak vzrušovat, berte to spíš jako naprostý standart. Pokud je na rukavici označení normy 388, pak to znamená, že chrání minimálně do úrovně 0 či 1 z výše uvedené tabulky.

Ale třeba svářečské rukavice Červa nesou označení, že kromě norem 420 a 388 odpovídají i normám EN 407 a EN 12 477.

Speciálních norem je celá řada a upravují vlastnosti rukavic pro specifická použití. Představíme si je aspoň stručně.

Norma EN 374 upravuje odolnost vůči kapalným chemickým látkám. U rukavic by měl být vždy uveden kód, který značí ověřenou odolnost vůči jednotlivým chemikáliím. Odolností se chápe schopnost zamezit průniku alespoň 30 minut.

Například kód AFK znamená ochranu proti proniknutí metanolu (a), toluenu (f) a hydroxidu sodného (k).

EN 407 označuje ochranu proti tepelným rizikům. Opět je zde několik úrovní. Na rukavici by mělo být specifikováno, jak se chová při hoření, jak reaguje na kontaktní teplo nebo dokonce proti roztavenému kovu. Úroveň 1-4 pak označuje míru ochrany vůči jednotlivým zmíněným teplotním rizikům.

Když existuje norma proti žáru, asi nepřekvapí, že jiná norma upravuje ochranu proti chladu. Konkrétně jde o normu EN 511. Tato norma platí pro rukavice chránící proti chladu do –50 stupňů. Zde se zase dělí dle odolnosti na konvenční chlad, kontaktní chlad a na propustnost vody.

Z ještě více specializovaných norem můžeme ještě zmínit EN 421 – ochranu proti radioaktivitě a ionizujícímu záření a EN 60 903, která upravuje ochranu před elektrickým napětím.