- POZOR! Z důvodu vládního nařízení od 22.10. do 3.11. osobní odběr zboží pouze po předchozí objednávce. Zasílání zboží funguje bez omezení. 28.10. zcela zavřeno. Děkujeme za pochopení. 

Papírové vs. Plastové obaly IV

Papírové vs. Plastové obaly IV

A protože teď papír jako materiál, ale hlavně papír jako odpad v podobě různých obalů, kartonů, sáčků a tašek dostal pořádně zabrat, bylo by nespravedlivé nezmínit nevýhody užívání plastu, který svou špatnou reputaci v oblasti ekologie nezískal jen tak pro nic za nic. A protože každá mince má dvě strany, tady je ta druhá, která dosud zůstávala odvrácenou: nevýhody plastu z hlediska jeho dopadu na životní prostředí.

Ačkoliv mnoho nákupních center a supermarketů nabízí speciální koše na již jednou použité nákupní tašky vyrobené z plastu a ve městech se to jen hemží žlutými kontejnery na tříděný plastový odpad, s jejich recyklací to není až tak snadné. Plast nás zahlcuje, je všude kolem nás, poletuje vzduchem, ucpává kanály a odvodní roury, plave v řekách a potocích a nacházíme ho zpola zasypaný hlínou nebo zavezený stavebním materiálem.

S negativními následky plastu se potýkají jak suchozemští, tak vodní živočichové a ptáci, plastové tašky bývají zavěšené vysoko v korunách stromů a leží i hluboko pod zemí. Jak už bylo řečeno, kvůli tomu, že se plast dostatečně netřídí a vyhazuje se do směsného odpadu, stává se z něj velké nebezpečí pro divoká zvířata, která si plastovou tašku často spletou s potravou a následky jsou pro jejich těla mnohdy fatální. V tomto případě se papír jeví jako tou méně strašnou variantou, zvláště při pohledu na pobřeží moří a jezer, kde plast ztěžuje život všem, kteří se v konkrétním ekosystému nacházejí.

A jsme konečně u bodu, který mluví jasně v neprospěch plastu - doba rozkladu plastu je totiž velmi dlouhá, odhadem je to něco mezi pěti sty a tisíci lety. Bohužel s jistotou to říct nemůžeme, protože plastové obaly a výrobky z plastu se nevyrábí tak dlouho, abychom měli průkazná data. A lehké to s plastem není ani při recyklaci. Přestože je recyklační proces plastu energeticky méně náročný, než stejný postup s papírem, s plastovými taškami a jejich recyklací je to velké dilema. Namotávají se totiž do recyklačních strojů a mohou celý proces recyklace jiných výrobků z plastu dost ohrozit.