POZOR! V pátek a v sobotu 23. - 24. 6. 2023 je mimořádně zavřeno. Děkujeme za pochopení.

Podle čeho vybírat termo kotouče do pokladen a terminálů

"Děkuji, účtenku si nechte," zazní od většiny lidí. Přesto ji každý obchodník musí vystavovat. Každá platba a každý nákup znamená několik desítek centimetrů papíru, který vyjede z pokladny nebo terminálu. A ne jen tak ledajakého papíru. Účtenky se většinou tisknou na ruličky speciálního termo papíru. Každá pokladna navíc potřebuje papír s konkrétním rozměrem.

Při nákupu nových kotoučů je nejjednodušší změřit si rozměry starého a koupit ten stejný. Když máte nový terminál nebo pokladnu, měl by na ní (nebo v návodu) být podporovaný rozměr kotoučů napsaný.

Výrobci rozměry uvádějí třemi čísly, které značí šířku, průměr a rozměr dutinky v milimetrech. Na obalu tak najdete například rozměry 80/70/12, které značí míry daného kotouče.

Kotouče do bankovních tiskáren mají nejčastěji šířku 80 mm, kotouče do platebních terminálů 57 mm.

Důležité jsou hlavně první dva rozměry, tedy šířka a průměr. Rozměr dutinky není už dnes tak důležitý, protože většina zařízení má kotouč volně ložený. Rozměr dutinky je důležitý u těch zařízení, kde kotouč upevňujete na trn. To platí zejména pro starší pokladny.

Kromě termo kotoučů se prodávají také kousky z klasického papíru. Pokud vybíráte kotouče v kamenném obchodě, ty z termo papíru od papírových poznáte tak, že když přejedete nehtem přes vnější stranu papíru, musí vám po nehtu zůstat černá čára. Termo papír má oproti tomu klasickému také lesklejší povrch.