Prach jako nepřítel při balení a skladování. Jak proti němu bojovat?

Prach jako nepřítel při balení a skladování. Jak proti němu bojovat?

Mnohem více firem už si uvědomuje, jak důležitá je efektivnost uskladnění. Zajímá nás každý nevyužitý decimetr mezi krabicí a patrem regálu. Každých pár deka nebo kilogramů navíc. Zda není krabice pro výrobek zbytečně velká. Zda nemůžeme zboží lépe stohovat. Každé procento v efektivnosti balení a logistiky je ve větších objemech hodně znát. Často se bavíme o desítkách či stovkách tisíc korun.

Kromě věcí, které ovlivňují efektivitu a tedy náklady na balení a logistiku jsou v obalech i faktory, které přímo ovlivňují kvalitu a funkčnost zabaleného zboží. Někdy se na to zapomíná, ale důležitou roli v obalovém průmyslu hraje snižování prašnosti.

Prašnost škodí mnoha výrobkům. Některé vyžadují zcela sterilní prostředí – například různé nanotechnologie, ale z těch běžnějších jmenujme třeba elektroniku. Některé jemné součástky po zaprášení přestávají fungovat a výsledkem jsou častější reklamace. Ale nevhodný je prach například i při balení potravin. Navíc může být i nehygienický a nést na sobě toxické látky. Svým způsobem je na škodu i u oblečení či knih, pokud to znamená, že budou opticky působit špinavě. Samozřejmě papír a látka jsou samy o sobě původci prachu.

Při snižování prašnosti se můžeme vydat několika směry. Při přímé ochraně výrobku před prachem můžeme využít jeho zabalení do stretch fólie nebo jiné prachutěsné fólie a až poté ho vložit do krabice. Druhou možností je odstranit původce prachu přímo v obalovém materiálu. Tedy například místo lepenkové krabice použít plastový obal. Právě lepenka, papír, dřevo a další materiály se stejným základem jsou při skladování jedněmi z hlavních původců prachu. Naopak plastové či kovové obaly jsou v tomto aspektu bezproblémové.

Častým původcem jsou i výplňové materiály. Kartonová či papírová střiž, piliny, pěnová tělíska... všechny uvolňují mikročástice prachu. Bezpečné jsou v tomto ohledu naopak různé vzduchové polštářky a další vzduchové výplně.

Prach se samozřejmě nemusí brát jen z obalů, ale i z prostředí výroby či skladu. Používáte dřevěné palety nebo plastové? Z jakého materiálu jsou regály? Zajíždí auta a vozíky z venkovního prostředí přímo k regálům? Původců prachu může být opravdu hodně a je velmi těžké s ním bojovat. Ať už se vydáte cestou jiného zabalení výrobků, které bude více prachotěsné nebo změníte materiály a pohyb ve skladu, abyste snížili prašnost prostředí už je na rozhodnutí a potřebách jednotlivých firem. Každopádně v boji přejeme hodně štěstí. Zároveň vám můžeme hodně pomoci, určitě se nezapoměňte podívat na nabídku plastových obalů, přepravek, fólií či výplňových materiálů.