- POZOR! Z důvodu vládního nařízení od 22.10. až do odvolání osobní odběr zboží pouze po předchozí objednávce. Zasílání zboží funguje bez omezení. Děkujeme za pochopení. 

Proč balíme dárky

Proč balíme dárky

Balení dárků, vánočních, narozeninových, dárků k příležitosti jmenin, výročí, dokončení některého stupně studia a tak dále, je nedílnou součástí naší kultury a tato tradice se pojí s naší civilizací už odnepaměti. Obdarování bližních a zabalení těchto dárků, aby se tak oddálil moment překvapení, kdy obdarovaný konečně uvidí, co se to skrývá v obalovém materiálu, je milou povinností u příležitosti výše zmíněných životních oslav nebo milníků.

Technologie masové produkce dekorovaných obalových materiálů se objevila až v devatenáctém století a odstartovala tak velké šílenství balení dárků nejen o vánocích. Obal se vlastně cenil stejně jako darovaný předmět a bylo třeba ho tedy vybírat s velkou pečlivostí. První americká továrna na výrobu obalových materiálů se jmenovala Hy-Sill Manufacturing Inc a byla založena v roce 1903 dvojicí Eli Hymanem a Morrisem Silvermanem.

Dva pánové, kterým leželo balení dárků do krásných, spolehlivých a pevných obalů na srdci vice, než cokoliv jiného, tak odstartovali naši touhu balit, obalovat, zabalovat, ovazovat, vázat a lepit dárky do obalů, které skryjí to, co je v nich schované až do chvíle, kdy dojde k onomu velkému momentu a dárek bude moci být rozbalen, rozvázán a rozlepen.

Nikdy nebylo balení krabic a krabiček nebo méně souměrných balíků, k jejichž tvaru bychom mohli odkázat jedním termínem, jednodušší než nyní. Vlastně to v minulosti byla celkem fuška a práce ne jen tak pro někoho, která vyžadovala zručnost, zkušenosti a hlavně velkou dávku trpělivosti. Izolepa a různé druhy lepicí pásky totiž neexistovaly až do třicátých let dvacátého století a ve fukci uchycení obalu na předmětu je musely zastoupit provázky nebo dokonce vosk. Ten se používal k zapečetění balíků a kromě praktické funkce, sloužil i k uchování onoho tajemství, které je součástí zabaleného dárku. Pokud byl vosk neporušený, tedy nerozlámaný, bylo jasné, že se do balíčku nikdo nedobýval a jeho obsah tedy stale čeká jen a jen na adresáta.