POZOR! V sobotu 5. 7. 2025 bude prodejna zavřená z důvodu státního svátku. Děkujeme za pochopení.

Kategorie
Kategorie

Průvodce upínacími popruhy – jak vybrat ten správný?

Publikováno: 30. 6. 2025

Upínací popruhy, často známé také jako kurty, patří mezi nepostradatelné pomůcky při stěhování a fixaci krabic, palet nebo jiných rozměrných nákladů. V článku se podíváme na klíčové parametry, které je dobré při výběru sledovat, včetně jejich mechanismu napínání a norem, které se jimi zabývají.

Klíčové parametry při výběru

Délka a šířka pásu – délka pásu se u většiny kurt pohybuje v rozmezí od 0,5 m až po 20 m. Výběr správné délky vždy závisí na způsobu použití. Pokud se jedná o šířku, jsou běžně vyráběny od 25 do 50 mm.

Materiál - nejčastěji se můžete setkat s popruhy vyrobenými z polyesteru (PES), nylonu (PA) či polypropylenu (PP). Jednotlivé materiály jsou rozdílné primárně svou pružností.

Pevnost – ta může být různá a závisí právě na materiálu, z kterého je popruh vyroben.

Nosnost – přestože jsou popruhy svou hmotností velmi lehké, jejich nosnost je mnohdy až překvapivá. Většinou se pohybuje v rozmezí 0,5 - 10 tun.

  • LC (Loading Capacity): nebo-li pevnost v tahu - tento údaj udává maximální sílu popruhu a stává se tak klíčovým při výběru správného popruhu pro daný náklad.
  • MSL (Maximum Securing Load): nebo-li maximální napínací sílá - tento parametr je jedním z primárních při zajištění bezpečnosti. Udává takovou sílu, kterou lze bezpečně použít při zajištění nákladu.
  • STF (Standard Tension Force): nebo-li standardní napínací síla - ta představuje napínací sílu po uvolnění rukojeti.

Typy upínacích popruhů

Jednodílné – méně používané. Tyto kurty mají popruhy připevněné přímo na upínací ráčně.

Dvoudílné – jsou častěji používány a jsou složeny z upínací ráčny a samostatného popruhu s hákem.

Srovnávací tabulka upínacích popruhů

V tabulce jsou porovnány jednotlivé typy popruhů, které se liší zejména jejich délkou, šířkou, nosností a pevností v tahu. Najdeme zde základní varianty popruhů s délkou od 4 m až po 10 m, které jsou vhodné pro zajištění nákladu v dodávkách či přívěsech. Jsou tak často používány při menší přepravě a stěhování. Nejenže je každý z nich jinak dlouhý a slouží pro jiný účel, jsou také odlišné na manipulaci. Některé z popruhů mohou být navíc opatřeny ergonomickou rukojetí, díky které je právě manipulace s nimi velmi velmi pohodlná. Všechny z uvedených popruhů jsou nabízeny v oranžové barvě.

Jednotlivé údaje jsou uvedeny na štítku upínacího popruhu.

Mechanismus napínání

Z tabulky výše jsme si mohli všimnout, že veškeré nabízené popruhy jsou vybaveny také ráčnou. Nemusí tomu tak být ale vždy - mnohdy se setkáte s popruhy bez ráčny. V čem se liší?

Popruhy bez ráčny – tyto popruhy používají kovovou nebo plastovou sponu. Hlavní výhodou je jejich nízká hmotnost a snadné použití. Jsou vhodné pro zajištění nákladu, kde není nutná velká síla. Jejich pořizovací cena je navíc značně nižší.

Popruhy s ráčnou – jsou založeny na kovovém mechanismu napínání. Většinou vynikají vysokou napínací sílou a odolností, čímž se stávají ideální pro těžké a objemné náklady (stěhování těžkých věcí, palet, stavebního materiálu). Umožňují pevné zajištění nákladu a je tak zabráněno proklouznutí nebo uvolnění. Kurty s ráčnou jsou svou hmotnosti o něco vyšší.

 

Upínací popruhy jsou pro své využití opravdu všestranné. Přestože jsou primárně používány při stěhování, najdou uplatnění např. i v dílnách, garážích nebo při venkovním použití.

autor:
Kateřina Polášková
marketingový specialista


Související zboží