POZOR! Během státního svátku ve čtvrtek 28. 9. 2023 máme zavřeno. Děkujeme za pochopení.

TEST: Balení lahví

Zákazníci se nás často ptají, jaký způsob balení lahví vína (popř. jiných nápojů), je nejbezpečnější při zasílání přepravní službou. Samotné nás to zajímalo, tak jsme s kolegy vzali dvě kamery, nějaké ty láhve od vína, samotné obaly a rozhodli jsme se to vyzkoušet. 

Přemýšleli jsme, jak test provést a nakonec jsme se rozhodli pro test ze dvou různých výšek - ze 2 metrů (upuštění lahve cca z výšky nákladového prostoru dodávky) a následně ze 3 metrů (upuštění cca z výšky nákladového prostoru nákladního vozu). Obaly, které nevydržely již pád ze 2 metrů, jsme v druhém kole již nezkoušeli.  

 

Testované druhy balení:

Instapak sáček - sáček z polyuretanovou pěnou vložený do krabice

Vzduchové polštářky - vzduchové polštářky vložené do krabice

Fixační tělíska Flo-pak - fixační tělíska vložená do krabice 

Použité fólie - použité stretch fólie a další PE fólie

Dřevitá vlna - dekorační dřevitá vlna vložená do krabice

Novinový papír - zmuchlaný novinový papír v krabici jakožto zástupce klasického domácího balení

Tatrafánová střiž - tatrafánová střiž vložená do krabice

Mirelon - mirelon vložený v krabici

Bublinková fólie - bublinková fólie vložená do krabice

Kartonový obal na lahve - speciální protinárazová krabice na lahve

Polystyrenový obal na lahve - speciální polystyrenový obal na lahve

Vzduchový obal na lahve - speciální vzduchový obal na lahve

Dárková krabice na víno - jednoduchá dárková krabice

 

 

Výsledky

Instapak sáček - Lahev zabalená do Instapak sáčku zůstala neporušená i po pádu z výšky 3 metrů. Tento obal doporučujeme, přestože jeho cena je vyšší. 

Vzduchové polštářky - Vzduchové polštářky ochránili lahev pouze při pádu ze dvou metrů. Při použití větší vrstvy polštářků by se pravděpodobně lahev nerozbila ani při pádu z větší výšky. 

Fixační tělíska Flo-pak - Stejně jako vzduchové polštářky i fixační tělíska Flo-pak ochránili láhev pouze při pádu ze 2 metrů.

Použité fólie - Použité stretch a PE fólie potvrdili pozici našeho černého koně a láhev ochránili i při pádu ze 3 metrů. Výhodou tohoto balení je cena, nevýhodou může být znečištění použitých fólií.

Dřevitá vlna - Přestože dřevitá vlna je především dekorační materiál, vydržela alespoň pád ze 2 metrů

Novinový papír - Klasické domácí balení bylo dostačující pro pád ze 2 metrů. 

Tatrafánová střiž - Tatrafánová střiž dokázala láhev ochránit při pádu ze 2 metrů, pád ze 3 metrů už byl pro láhev osudný.

Mirelon - I přes několikavrstvé obalení ochránil mirelon lahev pouze při pádu ze 2 metrů. Tento materiál je odolným obalem, ale pro jiné případy. 

Bublinková fólie - Bublinková fólie bez problémů odpružila pády ze 2 i ze 3 metrů a láhev tak s přehledem ochránila.

Kartonový obal na lahve - Speciální protinárazová krabice na víno trochu překvapivě vydržela pouze pád ze 2 metrů. Pokud byste ale např. posílali více lahví v těchto obalech a vložili jste je ještě do společné krabice, láhev by se pravděpodobně nerozbila ani při pádu ze 3 metrů.

Polystyrenový obal na lahve - Speciální polystyrenový obal na lahve potvrdil, že je velmi spolehlivý - láhev vydržela i pád ze 3 metrů.

Vzduchový obal na lahve - Vzduchový obal na lahve překvapivě nevydržel ani pád z výšky dvou metrů a láhev se rozbila. 

Dárková krabice na víno - Dárková krabice na víno skutečně slouží jen a pouze jako dárková krabice pro předání lahve. Rozhodně ji nelze považovat za ochranný obal na přepravu. Lahev nevydržela pád ze 2 metrů.