Během Velikonoc máme zavřeno od pátku 7. 4. do pondělí 10. 4. 2023. Otevřeno bude opět od úterý 11. dubna.

VCI Fólie. Obal, který zároveň chrání proti korozi

Koroze je nepříjemný strašák pro každého, kdo vyrábí, přepravuje a skladuje elektroniku a kovové součástky. Jednou z možností, jak proti korozí bojovat je využívání materiálů s vypařovacími inhibitory.

Nosičem inhibitorů (jejich přítomnost poznáte podle zkratky VCI) mohou být třeba různé gely a oleje, ale nejpraktičtější jsou ty materiály, které zároveň poslouží jako obal. VCI totiž najdete i ve speciálních papírech, lepenkách a fóliích. Právě antikorozní VCI fólie v sobě nejlépe spojuje výhodu ochrany před korozí a praktického obalu, který se snadno přizpůsobí velikosti a tvaru zboží.

Jak to funguje?

Vypařovací inhibitor kolem povrchu kovu vytvoří okem neviditelný ochranný film. V neprodyšně uzavřeném prostoru fólie se ochraná atmosféra udržuje tak dlouho, dokud je předmět zabalen. Problémem není ani dlouhodobé skladování. Ochranná atmosféra se v nepoškozené fólii udrží mnoho měsíců. Po otevření se jednoduše rozplyne do okolí. Velkou výhodou je, že vybalený předmět nemusíte před použitím nijak čistit, dekontaminovat a podobně. Narozdíl od použití například ochranných VCI olejů je ihned připraven k použití.

Oproti lepence či papíru má fólie výhodu v průhlednosti, takže nic nebrání vizuální kontrole zabaleného předmětu. Fólie je svařitelná a vhodná i pro automatické balení. Nemusíte se bát, že VCI složka působí problémy při recyklaci. Fólie neobsahuje žádné nebezpečné látky a při likvidaci je šetrná k životnímu prostředí podobně, jako jakákoli jiná polyethylenová fólie.

VCI ochrání předměty z ocele (i pozinkované), hliníku, chromu, niklu, mědi a jejich slitin a omezeně i třeba litinu. Její použití je tak velmi široké.