POZOR! Během státních svátků ve čtvrtek 1. a 8. 5. je prodejna zavřená.
800 377 773 / [email protected]
Publikováno: 13. 12. 2021
Juta je lýkové vlákno získávané ze stonků jutovníku. Ten roste v zemích s vlhkým a teplým klimatem. Největší producenty juty tedy můžeme najít především v oblasti Indie, Bangladéše a Číny. Až 20 % hmoty ze stonků se dá použít na výrobu textilních vláken. Díky tomu má Juta velkou výtěžnost a je poměrně levná.
Jutová vlákna jsou v porovnání třeba s lněnými hrubší. Jsou velmi pevná a tuhá, podobně jako třeba vlákna konopná. Vyznačují se vysokou odolností v oděru. Nehodí se proto na výrobu klasických textilií, ale velmi vhodná jsou v technických textiliích.
Vlákna velmi dobře odolávají mikroorganismům, je tak vhodné pro použití ve venkovních podmínkách. Plísně, houby a podobné breberky na jutová vlákna působí méně destruktivně než na jiná.
Přirozeně mají zlatohedvábný lesk a béžovou barvu, ale setkáte se s ní v mnoha dalších barevných kombinacích. To proto, že se velmi snadno barví. Juta disponuje i UV ochranou, nízkým teplotním vedením a antistatickými vlastnostmi.
Vlákna mají poměrně široké využití. Setkáte s nimi v lanech a provázcích nebo v klasických jutových pytlích. Takových těch hrubých, ve kterých jsme jako malí skákali a skladovaly se v nich brambory.
Je toho ale mnohem více. Jak v posledních letech roste poptávka po ekologických materiálech, můžete se s Jutou čím dál častěji setkávat v podobě různých dekoračních textilií a bytových doplňků. Své místo má i při výrobě koberců.
Oblíbenými módními produkty z juty jsou především jutové tašky, kabelky nebo peněženky. Jutová vlákna se dají použít i na hrubé tkaniny, kromě pytlů se vplétají také do záclon či krytin židlí.
autor:
Jiří Novák
marketingový specialista
Jutový pytel 110*60 cm, bez úvazku | Jutový pytel 95*56 cm, bez úvazku | Jutový pytel 80*50 cm, bez úvazku |
![]() |
![]() |
![]() |