Vážení zákazníci, od 23. 12. 2023 do 1.1. 2024 bude prodejna v Praze zavřená. Objednávky začneme odesílat 2. ledna. Prodejna bude opět otevřená také v úterý 2. ledna. Více informací.

Historie papírových krabic - 2. díl

Seskládaný nebo také skládací papír byl patentován v roce 1856 v Anglii a používán pro expedici vysokých klobouků. Kartonové krabice používané ke stejnému účelu ale nebyly patentovány až do roku 1871. Běžně se jich užívalo jako balicího a přepravního materiálu v námořní dopravě. Tento patent byl vydán Albertem Jonesem v New Yorku. Jones tyto krabice začal používat k balení skleněných lahví a lamp.
 
Protože poptávka rostla a nabídka za ní značně pokulhávala, byl ve stejném roce jistým panem Smythem sestaven přístroj na velkovýrobu těchto kartonů. První skládací krabice vyrobená ve Spojených státech amerických spatřila světlo světa roku 1895. Počátek dvacátého století už se nesl v duchu nahrazování těžkých a neskladných dřevěných krabic lehkými a cenově dostupnými krabicemi papírovými.
 
Zajímavostí spojenou s papírovými krabicemi je převážení bource morušového a jeho vajíček v krabicích různých velikostí lodí do Evropy, kde se využívaly v továrnách na hedvábí.
 
Dnes se podobné krabice, kterých se hojně využívalo v průmyslu a obchodu, používají v domácnostech a díky levnému materiálu, ze kterého jsou vyrobeny si jich k uskladnění sezonního oblečení a bot, nepotřebných knih, starých hraček nebo přebytečného nádobí, můžeme dovolit hned několik.

 
Archivační krabice s víkem

 
A teď z trochu jiného soudku. Jen málokomu vytane v souvislosti s krabicí na mysli bydlení. Přesto se to ale stává. Jeden z častých stereotypů týkající se papírové krabice je, že v ní na ulici žijí bezdomovci. Zčásti je to možná pravda, zčásti předsudek. Tímto fenoménem se ale inspiroval australský architekt Peter Ryan. Vycházel z primárně ochranné funkce krabice, která chrání svůj obsah a navrhnul dům vytvořený z jedné ohromné papírové krabice.
 
V domácnosti obecně si krabice našly důstojné místo. Kromě již zmíněné skladovací funkce, plní i roli zástupnou. Nemáte stůl nebo židle? Použijte krabice. Levně, rychle a díky nepřebernému množství vzorů a barev i přesně podle vašich představ.


1. díl "Historie papírových krabic" čtěte zde