- POZOR! Dle nařízení vlády je na prodejně možný pouze výdej předem objednaného zboží. Děkujeme za pochopení.

Nopová fólie pomáhá stavbám dýchat

Nopová fólie pomáhá stavbám dýchat

Kdo má za sebou stavbu či rekonstrukci domu, už se asi setkal s nopovou fólií. V novostavbách slouží zejména jako drenáž a mechanická ochrana základové konstrukce, v rekonstrukcích zase pomáhá odvětrání a odvlhčení stávajících stavebních konstrukcí.

Nopová fólie je hydroizolační fólie vyrobená z tmavého vysokohutního polyethylénu (HDPE). Jedná se o profilovanou fólii, ve které jsou zhotoveny výstupky – nopy, které fólii daly jméno. Výška nopů se různí, podle účelu se můžete setkat s velikostí až 80 mm. Velikost nopu ovlivňuje množství proudícího vzduchu a tedy míru odvětrávání.
 

Využití nopové fólie je celkem široké:

  • Ochrana základů budov proti vlhkosti
  • Zlepšuje odvětrávání zdiva
  • Hydroakumulační vrstva u zelených střech
  • Izolace proti radonu

Existují tři základní druhy nopové fólie. Bez perforace, s perforací a s kašírovanou textílií.

Fólie bez perforace jsou nejčastější a používají se hlavně jako hydroizolace při rekonstrukcích. Na základy budovy se přiloží fólie a mezi nopy stěnou vznikne prostor, kterými jsou základy a zdivo odvětrávány. U nových budou se varianta bez perforace používá jako ochrana jiných materiálů na základech budovy a pro oddělení stavby od vlhkého prostředí.

Nopová fólie s perforací je velmi oblíbená při stavbě zelených střech. Perforované nopy propustí část vody k hydroizolační vrstvě a to pomáhá správné cirkulaci vody na střeše. Tento typ zvolte také v případě, že potřebujete sanovat velmi vlhkou konstrukci.

Ještě lepší jsou pro tento účel fólie s nakašírovanou textílií, která zaručí, že nopy a drenážní vrstva nebudou časem zaneseny odplavovaným substrátem z živé části střechy. Nopová fólie s textilní vrstvou je vhodná i jako hydroizolace v základech budov.

Občas se ještě setkáte s nopovou fólií s mřížkou. Její hlavní výhodou je možnost nanést na ni omítku a tak se používá jako separační a výztužná vrstva pod nové vnitřní omítky a vlhké zdivo.

Pro správné fungování fólie je samozřejmě důležitý nejen výběr vhodného typu, ale i perfektní montáž. Té se věnujeme v extra článku.