PP, PET nebo PES pásky? Jaké vlastnosti mají jednotlivé vázací materiály?

PP, PET nebo PES pásky? Jaké vlastnosti mají jednotlivé vázací materiály?

Páskování je nejčastější způsob upevnění materiálu pro přepravu či skladování. Umožňuje rychlejší a snažší přepravu, aniž bychom se museli bát poškození zboží. K páskování se používají nejčastěji ocelové pásky, ale populární jsou i další materiály. Látka či plast. Právě pásky z umělých materiálů mají velmi zajímavé vlastnosti a stojí za to si je blíže ukázat.

 

  • Vázací páska polypropylenová (PP)

Páska z polypropylenu je lehká a pevná a dobře se přizpůsobí tvaru baleného předmětu. Stejně jako další plastové pásky je odolná vůči vlhku a odolá i působení většiny chemikálií. I přes svou pevnost ji při rozbalování přestřihnete i obyčejnými nůžkami. Spoj můžete udělat tepelným svárem a plechovou, drátěnou nebo umělohmotnou sponou. Páska je kompatibilní s ručními páskovačkami i automatickými stroji.

 

  • Vázací páska polyetylenová (PET)

Polyetylenová PET páska je lehká, pevná a má velmi dobré elastické vlastnosti. V porovnání s ocelovými páskami je až o 80 % lehčí a tím vám pomůže šetřit náklady na skladování a logistiku. S tím se pojí i 4krát vyšší délkový návin, díky kterému zvýšíte efektivitu balení.

Zajímavé vlastnosti má ale i v porovnání s jinými plastovými páskami. Oproti polypropylenové pásce odolá ta polyetylenová až o 50 % vyššímu zatížení. PET páska tedy perfektně fixuje i těžký náklad. Pevnost úvazku jistí i dobrá elastická paměť, která absorbuje otřesy během přepravy.

 

  • Vázací páska polyesterová (PES)

Polyesterovou pásku, která je vyrobena na textilním základu využijete hlavně pro svázání těžkých nákladů. Je totiž z všech umělých pásek nejodolnější. Vhodná je proto při dlouhé přepravě po silnici, kde vzniká hodně pohybu a rázů. Ty dokáže dobře absorbovat a i těžký náklad udrží na místě.

Vhodná je i při přepravě zboží nestandartních tvarů. Díky látkovému základu je měkčí a dobře se přizpůsobí tvaru nákladu. Navíc se její úvazy dají opakovaně utahovat, takže lze jednu pásku použít vícekrát.