POZOR! Během státních svátků ve čtvrtek 1. a 8. 5. je prodejna zavřená. 

Kategorie
Kategorie

Chcete balit dárky ekologicky? Jak na to?

Publikováno: 20. 11. 2021

Chcete si užít hezké Vánoce, ale zároveň máte rádi přírodu? Vánoce totiž nejsou jen spousta jídla nebo dárků, ale i spousta odpadků a vyhozených obalů.

Projděte se 25. prosince kolem kontejnerů na libovolném českém sídlišti a budete se asi brodit horami krabic a dárkových papírů. V tu chvíli se hodí zamýšlení, co se s těmi všemi vyhozenými obaly děje. A hned odpovíme, že nic moc pro přírodu příjemného. Vánoce nejsou zrovna svátkem ekologie.

Vánoce nejsou přírodafriendly hlavně ze dvou důvodů:

  • Svátky si chceme udělat hezké a tak oproti zbytku roku spotřebujeme všeho o něco více
  • Vánoční dárky k nám dorazí v krabici z obchodu nebo e-shopu, kterou vyhodíme, abychom dárek zabalili do nového dárkového obalu, který po rozbalení také vyhodíme. To je obrovská spousta obalového smetí navíc

První bod jde změnit celkem snadno, prostě se rozhodněte na svátky tolik neplýtvat. U druhého je to složitější, ale jsme tu my, abychom vám poradili a dali inspiraci. Projdeme si krok za krokem jednotlivé vánoční obaly, povíme si, jak jsou nebo nejsou ekologické a čím je lze případně nahradit.

Balící papír

Z barevného křídového papíru příroda zrovna nejásá. Není ho možné recyklovat a vyhazovat byste ho měli ne do kontejneru na papír, ale do běžné popelnice. Z tohoto pohledu tedy není papírem, ale běžným odpadem.

Když se objeví někde pohozený v přírodě, jeho rozložení je celkem problém. A pak jsou tu barvy.

Nejhorší jsou levné a hodně barevné dárkové papíry. Takoví výrobci používají nekvalitní a pro přírodu toxičtější barvy. Řešením není automaticky ani barevný recyklovaný papír. Z barev na vánočních papírech se při recyklaci vytvoří kontaminovaný kal, který obsahuje různé chemikálie. Jen někteří výrobci, zpravidla dražších papírů, používají certifikované a k přírodě šetrné barvy.

Řešení?

Jak už jsme naznačili, na trhu najdete špatné a velmi neekologické papíry spolu s recyklovanými papíry barvené přírodními barvivy. Můžete tak sáhnout i po ekologické variantě. Připravte se ale na to, že takový papír bud něco stát.

Dalším řešením je koupit jednoduchý recyklovaný průmyslový papír a použít ho jako papír dárkový. I když to tak na první pohled nevypadá, i takový papír můžete krásně nazdobit a dárky v něm budou vypadat skvěle.

Přírodní hnědou barvu papíru můžete potisknout třeba razítky nebo pomalovat. Jako stuhu pak místo použijte přírodní provázky a dozdobit můžete větvičkami smrku, šípky nebo jinými přírodními ozdobami.

Dárkové tašky

Tašky mají jednu velkou výhodu. Jde je použít opakovaně. Pomáhají tak redukovat množství odpadu, které každé Vánoce vyprodukujeme.

Tím ale jejich ekologičnost víceméně končí. O plastových taškách se asi nemusíme bavit, jejich rozklad a recyklace je děsivá.

Potištěné papírové tašky mají stejný problém jako balící papír. Jsou vyrobeny z upraveného nerecyklovatelného papíru a motivy na nich jsou vytvořeny z barev, které jsou celkem divokým chemickým koktejlem.

Řešení?

I řešení je podobné jako u papírů. V nabídce máme i recyklovatelné papírové tašky, které si můžete sami potisknout a ozdobit.

Provázky a stuhy

Zde je situace nejpříznivější. Existuje totiž celá řada přírodních vláken, která se ujala i v dnešním spotřebním průmyslu. Například jutové nebo sisalové provázky. O vlastnostech a výhodách sisalových vláken jsme psali nedávno.

Vyhněte se naopak klasickým barevným dárkovým stuhám nebo provázkům z umělých vláken.

Vytvořte dárkový obal z neobvyklých věcí

Sáhnout můžete totiž i po papíru, který nemá s balením dárků a vánocemi na první pohled nic společného. Papír jako papír. Skvěle poslouží plakáty, noviny, mapy. Samozřejmě si s takto zabalenými dárky musíte trochu pohrát, abyste vytvořili opravdu atraktivní balíček. Dárek jen tak zabalený halabala do novin úsměv na tváři obdarovaného nevykouzlí.

Možností jsou i látkové pytlíčky. Nejen, že jsou ekologické (tedy, pokud jsou z přírodních a ne umělých vláken), ale navíc je můžete používat opakovaně. Třeba při nákupu místo igelitových pytlíků.

Pokud si na takové experimenty netroufáte a musíte balit do papíru, pořád existuje hned několik eko možností. Recyklované papíry určitě nejsou nevzhledné, když si s nimi trochu vyhrajete a jsou minimálně stejně odolné jako klasické balící papíry.

Zvolit můžete i papíry s eko certifikáty, které poskytují minimálně jistotu, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů (certifikát FSC) nebo jiné pro přírodu prospěšné benefity. Například zkratka TCF znamená papír, který byl místo chlorem bělen šetrnějším způsobem.

autor:
Jiří Novák

marketingový specialista


Související zboží