- POZOR! Dle nařízení vlády je na prodejně možný pouze výdej předem objednaného zboží. Děkujeme za pochopení.

Jak vybrat ochranná pracovní sluchátka?

Jak vybrat ochranná pracovní sluchátka?

Některé ochranné pracovní pomůcky bereme jako samozřejmé. Třeba rukavice nebo helmu. Stejně automaticky bychom měli přistupovat i k ochraně sluchu.

Když jsou zaměstnanci na pracovišti vystaveni hluku nad úroveň 85 db, musí jim zaměstnavatel poskytnout ochranu sluchu a zajistit její nošení. Od této úrovně totiž vzniká zvýšené nebezpečí poškození sluchu.

Poškození sluchu je jednou z nejčastějších civilizačních nemocí současnosti. Podle statistiků jde o jeden z nejčastějších „pracovní úraz“ v Evropě. Nejohroženější jsou pracovníci ve stavebnictví, těžbě, ocelárnách, pilách a v leteckém a automobilovém průmyslu.

Při výběru pracovních sluchátek sledujte hlavně údaj o útlumu zvuku. Bývá označován i mezinárodní zkratkou SNR. Udává o kolik decibelů umí sluchátka snížit hladinu zvuku.

Například když budete v prostředí, které má 95 decibelů a nasadíte si sluchátka se SNR 35, tak k vám do uší půjde už jen zvuk o síle 60 decibelů.

Složitější je situace tam, kde kromě sluchu musí zaměstnanec chránit i hlavu. Třeba ve stavebnictví. Velká sluchátka přes hlavu nejdou vždy dohromady s helmou či štítem. Jako řešení se nabízí špunty do uší, které i přes drobnější konstrukci umí tlumit hluk stejně spolehlivě jako velká sluchátka.

Vyrábí se však i mnoho typů sluchátek, které jsou kompatibilní s ochranou přilbou. Někteří výrobci nabízí v rámci jedné řady helmy a sluchátka, která do sebe jdou vzájemně spojit. Některá sluchátka jsou zase uzpůsobená k tomu, aby šla nosit i s přilbou.

Na rozdíl od klasických sluchátek, ta pracovní nosit musíte a to třeba celou pracovní směnu. Platí u nich tak vyšší nároky na pohodlnost. Při výběru určitě věnujte pozornost polstrování a také tomu, jaké části jdou nastavit a přizpůsobit velikosti a tvaru hlavy. Užitečné je i to, když jsou části sluchátek vyměnitelné.

Čím více si můžete sluchátka přizpůsobit pro sebe, tím pohodlnější budou. Lépe padnoucí sluchátka i lépe odcloní zvuk.