Jak na pěstování zeleniny v pytlích aneb zahrádka není potřeba

Toužíte po vlastní zelenině, ale nemáte zahradu nebo čas na její obhospodaření? Nevadí, s dobrým nápadem a trochou šikovnosti můžete pěstovat zeleninu klidně na dvorku nebo na balkóně. Nápad dodáme na dalších řádcích my a šikovní jste určitě dost.

K vytvoření praktické minizahrádky potebujete jen jutový pytel a zeminu. V pytlích se dá snadno vypěstovat zelenina, brambory či jahody. Není to ani těžké a zvládne to i běžný "panelákový člověk". Navíc vám postačí malá plocha, třeba balkón a když vás taková pytlová zahrádka přestane bavit, přesunete ji o kus dál nebo snadno zlikvidujete.

Postup je jednoduchý. Pytel naplníte substrátem, dáte do něj sazenice nebo semena a pak už jen pravidelně zaléváte. Výhodou jutového pytle je jeho prodyšnost. Hlína dýchá a snadno odvádí vlhkost a přitom je pytel stále pevný a drží tvar.

Jutový pytel není jediný materiál, který můžete použít. Lidé pěstují zeleninu i třeba ve známých ikeataškách, pytlích od psích granulí nebo pevnějších pytlích na odpadky nebo suť. U těchto výtvorů si však dejte pozor na odvod vody. V plastových a gumových pytlech se drží voda a aby šla přirozeně ven, musíte ustřihnout spodní rohy pytle nebo proděravět dno.

Jednou z velkých výhod pytlových výpěstků je možnost dosáhnout dřívější sklizně a například u brambor se dokonce u pytlové výsadby uvádí až trojnásobný výnos na jednotku plochy ve srovnání s běžným pěstováním v záhonu.

V pytlích můžete pěstovat brambory, okurky, rajčata, papriky, fazole, jahody, bobuloviny, ale třeba i bylinky. Další z výhod pěstování plodin v pytlích je i to, že na balkóně je tepleji než na zahrádce za městem. To oceníte nejen dřívější sklizní, ale i při nenadálých dubnových či květnových mrazících. Plodinám můžete navíc pomoci i tak, že narovnáte okraje pytle a utvoříte tak přirozenou ochranu před mrazem či sněhem.

Jak vidíte, nemusíte mít zahradu, abyste mohli jíst vlastní zeleninu. Tak se podívejte na naši nabídku jutových pytlů a můžete začít se zahradničením.

Podívejte se i na tento článek, kde zjistíte větší podrobnosti o pěstování.