Které laminovače jsou nejkvalitnější?

Které laminovače jsou nejkvalitnější?

Při laminaci je základem nahřátí fólie, která následně přilne na papír. Toho laminovačky dosahují třemi způsoby, které ovlivňují nejen kvalitu laminace, ale třeba i to, jaké dokumenty zvládnou fólií pokrýt.

  • výhřev vnějším topidlem
  • výhřev vnějším topidlem v kombinaci s topnou deskou
  • vnitřní výhřev válce

Jednotlivé druhy laminace ovlivňují zejména tloušťku fólie. Levnější laminátory s vnějším výhřevem nedokáží správně natavit tlustší fólie. Zároveň mají problém s laminováním fotografií a samotná laminace trvá déle. Pojďme se na jednotlivé typy podívat podrobněji.

Výhřev vnějším topidlem

Při této konstrukci laminátoru topné těleso obepíná laminovací válec v jedné části jeho obvodu. Rotace válců pak zajišťuje rovnoměrné prohřátí. Tato technologie se používá převážně v levnějších laminátorech pro domácí použití. Zajišťuje dostatečnou kvalitu pro laminaci dokumentů. Nevýhodou je delší trvání laminace, zhruba 30 cm papíru za minutu.

Výhřev vnějším topidlem v kombinaci s topnou deskou

Jedná se spíše o vylepšení technologie ohřevu vnějším topidlem. Kromě topidel na laminovacím válci je soustava doplněná ještě o dvě topné destičky, které jsou umístěné mezi dvojicemi válců. Ty zajišťují rychlejší nahřátí a tím pádem i rychlejší laminaci. Až 50 cm za minutu. Výsledná fólie je hladší, lépe přilne k papíru a tak jde tímto způsobem laminovat i fotografie. Zároveň tyto laminovačky podporují širší rozpětí fólie.

Vnitřní výhřev válce

Nejdokonaleji se ale samozřejě vyhřeje válec, který má topení zabudované přímo v sobě. A právě takovou technologií disponují profi laminovačky pro každodenní použití. Rozdíl poznáte jak v kvalitě laminace – hladší povrch, dokonalé přilnutí na papír i fotografii, tak rychlostí laminace a možností použít libovolně tlustou fólii.

Největší rozdíl je určitě při laminaci fotografií. Zatímco přístoje s vnějším topením zalaminují dobře víceméně jen dokumenty a jednoduché fotky tisknuté na papír, laminovačky s vnitřním výhřevem si poradí i s fotopapírem.